Недостатньо знати, треба і застосовувати. Недостатньо хотіти, треба і робити. Гете

Недостатньо знати, треба і застосовувати. Недостатньо хотіти, треба і робити. Гете

вівторок, 28 лютого 2017 р.

Потенціал публічної бібліотеки як осередку культури і духовності місцевої громади

Сьогодні брала участь у Форумі «Моральне суспільство – шлях до успішного розвитку країни», який відбувся у Колонній залі будівлі Київської міської ради. Форум проводився за ініціативи Комітету з питань культури, моралі, духовності та збереження культурної спадщини Громадської ради при КМДА, Громадської ради при Міністерстві культури. Мета заходу: налагодження ефективного діалогу та конструктивної співпраці між громадськими організаціями, окремими особистостями, які здійснюють діяльність у сфері культури; створення нових проектів, спрямованих на підняття рівня культури, моралі, духовності у суспільстві. Регламент виступу - 5 хв.,- тому намагалася його дотримуватися.
Отже, те, про що я вела мову.
 Бібліотеки споконвіку є скарбами культурних цінностей людства, розповсюджувачами знань, вогнищами просвіти, вони мають у своєму розпорядженні величезні можливості серед інших установ культури в перетворенні суспільства за законами краси і гармонії. Публічна бібліотека сьогодні є найбільш доступним культурним закладом для місцевої громади і виконує чимало місій. Коли ми говоримо «бібліотека», то традиційно маємо на увазі зібрання книжок і основне призначення бібліотеки – розвиток читання. Сьогодні бібліотека це відкритий публічний простір для реалізації різних культурних і соціальних ініціатив, а не лише зібрання книжок, але саме вони є складовою та головним носієм загальної культури і духовності. Працівники бібліотек докладають багато зусиль, аби долучити до читання якомога більше наших співгромадян. Читаюча людина потребує нових книжок. І сьогодні бібліотеки Києва завдяки фінансуванню з міського бюджету, надходженням за державною і міською програмою, фандрейзинговій діяльності суттєвло оновили фонди. Читаючі кияни ідуть до нас. Для залучення до читання нечитаючих людей потрібні спеціальні підходи і проекти, успіх яких напряму залежить від соціального партнерства, співпраці бібліотек з ГО та окремими соціально активними особистостями. До прикладу, у співпраці Публічної бібліотеки імені Лесі Українки театральною школою відомого усім нам Миколи Рушковського започатковано проект «Бібліотека+театр». Мета - популяризація театрального мистецтва, розвиток глядацької і читацької культури, підтвердження статусу бібліотеки як привабливого "третього місця" і головне - наближення літератури в театральному форматі до користувачів.
І «Антігона» Жана Ануя, і творчість Остапа Вишні, за якими відбулися прем’єри вистав, є у фонді нашої бібліотеки, про що ми повідомляємо глядачів. 


 Минулого року у співпраці з Громадською радою при КМДА "Комітет з питань культури, моралі духовності та збереження культурної спадщини у багатьох бібліотеках міста відбувся показ короткометражних ігрових та анімаційних фільмів - переможців кінофестивалю "Світло", представлених проектом "Світле кіно мандрує бібліотеками". 
Цьогоріч Світле кіно почало нову подорож по публічних бібліотеках. Покази такого духовного, якісного кіно у бібліотеці сприяє зміцненню іміджу бібліотек як відкритих кожному майданчиків, де порекомендують краще, допоможуть відсіяти зерно від полови, знайти правильну відповідь у перевірених джерелах, дадуть відчути себе у безпеці у нашому небезпечному інформаційному просторі. Адже як легко сьогодні молодій людині загубитися в цьому величезному складному світі, в цьому численному і настільки різноманітному потоці інформації, з яким він не може впоратися, бо в силу свого молодого віку не має належного імунітету від згубного впливу ззовні. 
Наразі публічні бібліотеки надаючи доступ до інформаційних джерел та мереж, створюють можливість для комунікації різних соціальних груп. В бібліотеках проходять публічні зібрання по обговоренню нагальних питань суспільного життя міста. Ресурсна база публічних бібліотек за останні роки значно зміцнилася: в багатьох бібліотеках проведено ремонти, оновлено комп’ютерну техніку. На сьогодні 121 бібліотека - 87% від загальної кількості- підключена до мережі Інтернет. Для користувачів функціонує 193 Інтернет-місць.
 Мені важко за цей наданий для виступу час перерахувати усі ініціативи і проекти, що вже реалізовані або реалізуються публічними бібліотеками у співпраці з ГО, творчими спілками, окремими творчими особистостями. «ВІЙНА БЛИЖЧЕ НІЖ ЗДАЄТЬСЯ» - партнерський проект спільно з CIMIC –Управлінням цивільно –військового співробітництва Збройних Сил України (м. Київ) та Історичним Клубом «Холодний Яр» – стимулювання соціальної солідарності, протистояння агресії засобами культурного продукування. 
Це і підтримка бібліотеками волонтерського проекту Громадської організації «Український світ» - Безкоштовні курси української мови. До речі, така співпраця породжує ще й інші проекти, як от цей – марафон читання вголос. 
Це і співпраця бібліотеки ім. Малишка з ГО «РухНитка» (Мета: зупинити приниження та знущання серед молоді).
Це і реалізація минулого року проекту «МОЯ НОВА ПОЛІЦІЯ: громадська підтримка реформи Національної поліції» у співпраці з відділками патрульної поліції.


Це і різноманітні проекти живого літературного спілкування з авторами (спільно з Нацыональною спілкою письменниківУкраїни). Серед партнерів київських бібліотек - ГО «Шлях до майбутнього», «Сучасний світ молоді», «Центр духовного розвитку та творчої ініціативи «Гармонія», «Українське товариство не чуючих людей, благодійний фонд «Рокада» у співпраці з яким реалізується проект «Пізнай, прийми і руку простягни…» - соціальної допомоги біженцям та шукачам притулку в м. Києві. В рамках проекту  надається культурно - просвітницька допомога біженцям у вивченні мови, звичаїв, культури, етнічних особливостей українського народу. Бібліотеки мають досвід результативної співпраці з громадськими організаціями, що об’єднують представників національних меншин, з релігійними організаціями різних конфесій. 
У співпраці з координатором Громадського Руху «Тут починається Київ» Геннадієм Сінцовим, НСПУ, позашкільними закладами бібліотеки Дарницького району відкрили літній читальний зал «Бібліотека просто неба - Бібліотека Open Air» у парку – улюбленому місці відпочинку місцевих жителів.

За ініціативи депутата Київради Володимира Гончарова бібліотеки Дарницького району започаткували Районний конкурс «Моя Україна» на кращий поетичний твір про Україну. В результаті – до Дня Незалежності побачив світ літературний альманах «Я – клітинка твоя, Україно» з найкращими поетичними творами учасників конкурсу, виданий за сприянням ініціатора та організатора конкурсу. 
Краєзнавчу діяльність бібліотеки проводять у партнерстві з Лігою екскурсоводів Києва, відомими києвознавцями. Це просвітницькі, краєзнавчі заходи, засідання краєзнавчих клубів. 
Бібліотеки пропонують гуртки та майстер – класи з різних видів народних ремесел у співпраці з народними майстрами та самобутніми аматорами. У рамках співпраці з Радою громадських організацій людей з інвалідністю та їх родин – вимушених переселенців зі Сходу України долучились до реалізації Програми «Ділова англійська он-лайн для молоді – вимушених переселенців зі Сходу України». Підкреслюю, це лише деякі проекти.
Публічні бібліотеки Києва готові до співпраці з усіма представниками громади, щоб стати потужними соціально-інформаційними центрами та складовою міського соціуму, культурною інституцією, яка залишається важливим самобутнім простором освіти, культури та духовного розвитку громади. 
Мережа бібліотек та їх контакти представлені на сайті Публічної бібліотеки імені Лесі Українки.

А ще було багато цікавих виступів і презентацій проектів громадських організацій, спрямованих на розвиток культури і духовності .

Тетяна Протчева. Про її проект - тут.
                                                                Сніжана Єгорова
                                                                               Петро Мага
 І як же без фото на пам'ять.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Ви хочете залишити коментар, але не знаєте, як.
Дуже просто:
- натисніть на стрілочку поруч з віконцем "Коментувати як"
- виберіть Ім'я/URL
- наберіть своє ім'я, рядок URL можете залишити порожнім
- "Продовжити" і коментуйте! Дякую!
Для тих, чиї коментарі не з'явилися під дописом - не пройшли модерацію. На це можуть бути наступні причини:
- коментар є спамом;
- коментуючий ображає почуття людей;
-коментар містить нецензурні слова;
- повторний коментар (навіщо повторювати озвучену раніше думку);
- ім'я коментатора є “неприроднім” - вид спаму;
- коментуючий пише не по темі.

Популярні публікації блогу