Недостатньо знати, треба і застосовувати. Недостатньо хотіти, треба і робити. Гете

Недостатньо знати, треба і застосовувати. Недостатньо хотіти, треба і робити. Гете

середа, 7 травня 2025 р.

Марракеський договір про спрощення доступу до творів, захищених авторським правом, для незрячих

Лише 10 % усіх опублікованих матеріалів доступні у форматах для людей з порушеннями зору. Хоча за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, порушення зору мають 2.2 млрд людей в усьому світі (більше 25 %).

Марракеський договір про спрощення доступу до опублікованих творів для осіб, які є сліпими, мають порушення зору або інші обмеження читання, був прийнятий 27 червня 2013 року на дипломатичній конференції в Марракеші під егідою Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ).

Договірні сторони цього міжнародного договору зобов'язані запровадити винятки та обмеження авторського права у своїх правових системах, а саме право на відтворення творів, право на розповсюдження творів або їх копій та право надання творів або їх копій публіці, з метою сприяння доступності творів у доступних форматах для осіб із вадами зору або іншими подібними вадами.

Простіше кажучи, завдяки цьому міжнародному договору, незрячі люди, люди з вадами зору та люди з іншими вадами читання мають легший доступ до творів, захищених авторським правом (книг, професійних періодичних видань, газет, журналів, музичних партитур тощо), та інших об'єктів, що охороняються (звукозаписів та виступів виконавців, наприклад, у формі аудіокниг) у доступних для них форматах, на основі обов'язкових винятків та обмежень авторського права та суміжних прав (так званих статутних ліцензій). Ці винятки також дозволяють легкий «транскордонний обмін», або надання матеріальних чи цифрових копій творів, захищених авторським правом, в адаптованих форматах не лише в межах ЄС, але й між державою-членом ЄС та третьою країною, яка є стороною Марракеського договору.

У зв'язку з Марракеським договором у 2014 році під керівництвом ВОІВ було започатковано проект Консорціуму доступних книг (ABC), метою якого є збільшення кількості книг у доступних форматах для людей з вадами зору в усьому світі та забезпечення їх доступності для цих людей. ABC надає експертну допомогу та підтримку некомерційним організаціям, освітнім закладам та видавцям у країнах, що розвиваються. Наприклад, у рамках ABC було створено онлайн-каталог Глобальної книжкової служби ABC, який дозволяє бібліотекам-учасникам для людей з вадами зору та авторизованим постачальникам легко отримувати необхідні книги у доступних форматах.

«ABC Global Book Service» Консорціум доступних книг (ABC) (онлайн). Доступно з: https://www.accessiblebooksconsortium.org/web/abc/globalbooks

«Консорціум доступних книг (ABC)» Консорціум доступних книг (ABC), (онлайн). Доступно з: https://www.accessiblebooksconsortium.org/en/web/abc/portal/index

«Розвиток потенціалу» Консорціум доступних книг (ABC) (онлайн). Доступно з: https://www.accessiblebooksconsortium.org/en/web/abc/capacity_building/index

Марракеський договір, який передбачає полегшений доступ до друкованих творів для людей з вадами зору, набув чинності в Україні з 8 вересня 2023 року.

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/999_001-13#Text

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2854-20#Text

 Використання твору вказаними способами допускається через уповноважений заклад (установу, організацію), який навчає чи надає спеціалізовані послуги для адаптивного читання. Нині процес визначення такого органу все ще триває в Україні.

Також Марракеський договір дозволяє організаціям для осіб із порушеннями зору, бібліотекам та іншим уповноваженим особам пересилати копії книг в доступних форматах в інші 95 країн, які ратифікували або приєдналися до документу.

Більше про Марракеський договір – у ПОСІБНИКУ , який підготовлено в рамках діяльності Громадської спілки «Всеукраїнське громадське об’єднання «Національна Асамблея людей з інвалідністю України» з адвокатування прав осіб з інвалідністю.

Відео обговорення бібліотеками положень договору.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар

Ви хочете залишити коментар, але не знаєте, як.
Дуже просто:
- натисніть на стрілочку поруч з віконцем "Коментувати як"
- виберіть Ім'я/URL
- наберіть своє ім'я, рядок URL можете залишити порожнім
- "Продовжити" і коментуйте! Дякую!
Для тих, чиї коментарі не з'явилися під дописом - не пройшли модерацію. На це можуть бути наступні причини:
- коментар є спамом;
- коментуючий ображає почуття людей;
-коментар містить нецензурні слова;
- повторний коментар (навіщо повторювати озвучену раніше думку);
- ім'я коментатора є “неприроднім” - вид спаму;
- коментуючий пише не по темі.

Популярні публікації блогу