Недостатньо знати, треба і застосовувати. Недостатньо хотіти, треба і робити. Гете

Недостатньо знати, треба і застосовувати. Недостатньо хотіти, треба і робити. Гете

понеділок, 12 березня 2018 р.

Публічна бібліотека округу Каунас: ресурси та послуги


Публічні бібліотеки Литви, відкриті для всіх соціальних верств і всіх вікових груп, сьогодні є не лише збирачами інформації, а й активними учасниками процесу навчання протягом усього життя. Мережа публічних бібліотек є потужною, а бібліотеки стали третім місцем для людей, де реалізуються потреби в соціалізації, самовираженні та самоосвіті.
Перші ПК прийшли в Публічну бібліотеку округу Каунас (KAVB) у 1989 році, а підключення до Інтернету - в 1995 році. Протягом декількох років був встановлений радіомодемний зв'язок та  ще 8 робочих станцій з текстовими терміналами NORSK DATA. Відвідувачі бібліотек могли безкоштовно користуватися онлайн-послугами - електронною поштою, FTP, TELNET (dial-up), пошуковими системами Gopher і Veronica. Сьогодні важко уявити, що для перезавантаження машини потрібно було до 45 хвилин, а на моніторах було лише чорно-біле зображення (як в чорно-білих телевізорах).
З початку використання волоконно-оптичного зв'язку та зв'язку з академічною мережею LITNET з 1998 року почалася основна робота по комп'ютеризації бібліотеки: придбання перших комп'ютерів з операційною системою Windows, комп'ютерними робочими місцями для співробітників і відвідувачів, створення веб-сайту бібліотеки (литовською та англійською мовами). Бібліотека приєдналась до національного проекту LIBIS (Литовська інтегрована бібліотечна інформаційна система). Пізніше на веб-сайті були представлені інші електронні послуги: перші електронні публікації, інтранет (внутрішня бібліотечна мережа), фотогалереї і т. д.
Стан справ за останні два десятиліття, як і у всіх публічних бібліотеках Литви, значно змінився. У бібліотеці є понад шістдесят комп'ютеризованих робочих місць для відвідувачів з доступом в Інтернет, проводяться навчання комп'ютерної грамотності, семінари, презентації баз даних. Національний проект «Бібліотеки для розвитку», реалізований в 2009-2012 роках, мав велике значення для розвитку інтернет-послуг для населення та підвищення рівня комп'ютерної грамотності. KAVB створила навчальний центр для Каунаського регіону з 21 комп'ютеризованим робочим місцем і сучасним комп'ютерним обладнанням, а також 10 загальнодоступних точок доступу в Інтернет. Колектив бібліотеки, отримавши необхідні знання в галузі андрогінності навчання дорослих, почав систематично організовувати групові та індивідуальні тренінги для населення, консультуючи з питань використання електронних послуг та електронних інформаційних ресурсів.
По завершенні першого етапу проекту, навчання навичкам інформаційних технологій для населення продовжує успішно продовжуватися. Теми вибираються на основі аналізу анкет для оцінки навчання населення. Більшість учнів - люди похилого віку, тому найпопулярніші теми залишаються незмінними: комп'ютерна та онлайн-робота (елементарна); Мережеві служби – задля вашого комфорту;  Використовуємо програми MS Word і Excel 2010.
Бібліотека також передплачує зарубіжні наукові бази даних EBSCO, EMERALD і TAYLOR & FRANCIS, де користувачі можуть знайти останні наукові статті з журналів, рецензії на них, їх резюме, матеріали конференцій. Надається віддалений доступ до численних баз даних, і багато з них вже адаптовані до користувацьких гаджетів. Використовуючи мобільні гаджети і деякі бази даних на мобільних сайтах, можна синхронізувати доступ з  мобільного пристрою користувача, а статті можна читати і за межами бібліотеки.
KAVB - найбільша публічна бібліотека в країні, де зберігається більше 2 мільйонів друкованих видань.
Електронний каталог вміщує записи на книги, серійні видання, публіцистику, замітки, картографію, відео та аудіо, електронні документи, рукописи, статті з книг, газет і журналів. Якщо необхідне видання в користуванні і в фондах немає вільних копій, його можна зарезервувати. Завдяки впровадженню в бібліотеку ІТ і системи самообслуговування, більшість відвідувачів вважають за краще самостійно, без підтримки бібліотекарів, вибирати та отримувати в користування потрібну літературу. Використовуючи технологію радіочастотної ідентифікації (RFID), легко дізнатися, яку книгу читач позичив або забронював.
Пристрій самообслуговування RFID читає сертифікат читача (електронний квиток), реєструє книги і друкує квитанцію, де зазначається, які книги беруться і коли їх потрібно повернути. Бібліотекарі в спеціальній програмі ЛІБІС бачать, як діяли читачі.
Автоматична інформаційна система періодично відправляє читачам нагадування про крайній термін повернення документів і пропонує автоматичні розширення для терміну користування. Система також відправляє нагадування про неповернуті  вчасно документи.
Читач, який бажає лише повернути отримані в користування документи, може просто залишити  їх біля стійки самообслуговування в бібліотеці в будь-який час дня.
Ще одна новинка, представлена бібліотекою, - електронний книжковий магазин Cybook Odyssey. Читання літературних творів можна замовити на веб-сайті www.epaveldas.lt/e_klasikos-paieska, а отримати її для читання можна лише у приміщенні бібліотеки через портал електронних послуг.  
З самого початку існування бібліотекою приділялася велика увага  збору та розповсюдженню інформації про Каунас  і Каунаський регіон. Тут зберігаються унікальні видання («Каунас, 1361-2003», «Стара Каунаса, 1600-1918», «Каунаська область в пресі, 1845-1944») на восьми мовах, що містять понад півмільйона бібліографічних записів. Відділ інформаційних послуг KAVB, Kaunistikas Group, створює базу даних публікацій про Каунас (PKDB), проводить поточні проекти, публікує електронні покажчики, що представляють місто Каунас і жителів Каунаса, -«Каунас: дати і факти», "Відомі люди Каунаса:пам'ятний меморіал», збирає графічний цифровий архів Каунаса (KISA).
База даних публікацій про Каунас (PKDB) включає найбільш релевантні, цінні статті, повідомлення, графічні матеріали та інші. Аналітичні бібліографічні записи описового матеріалу з різних джерел різними мовами про історію Каунаса, міське соціальне, політичне, економічне та культурне життя, основні події або дати, етнографія, особистості і т. д. Аналітичні записи доповнюються електронними документами. Це рідкісні фотографії, плани, витяги з статей і книжковий контент. В даний час на PKDB накопичено майже 39 тисяч. записів. В електронному виданні «Знамениті люди Каунаса: Пам'ять і Спогад» крім біографічних даних є маловідомі факти або цікаві відомості про знаменитих людей, які жили чи перебували в Каунасі і його околицях, відкриті їм меморіальні дошки, пам'ятники, відкриті музеї, експозиції, різні установи, вулиці, фонди, нагороди і т. д. На додаток до відомих особистостей в посібнику також міститься інформація про менш відомих культурних, соціальних і наукових діячів радянського періоду.
Електронний ресурс «Каунас: Дати і факти», виданий литовською, англійською та німецькою мовами, цікавий короткими відомостями та систематизованою текстовою та візуальною інформацією про Каунас - дати, ювілеї поточного року, спогади сучасників, галерея зображень - з найдавніших часів до наших днів. Хронологічна послідовність представляє найбільш важливі дати і події в історії Каунаса, ілюстровані фотографіями і листівками з KAVB, музейних фондів, публікацій, особистих архівів або колекцій. Список літератури містить первинні, наукові та інші джерела, веб-адреси, що можуть бути корисні для подальших досліджень історії Каунаса. В галереях «Каунаські зображення» можна побачити малюнки, гравюри, літографії, фотографії та листівки, що ілюструють життя міста на різних етапах історії. Це панорама Каунаса і його околиць, вулиць, архітектурних пам'яток, різних подій і т. д. Широко представлені спогади сучасників про Каунас.
На сайті http://knyga.kvb.lt, організованому відділом старих і рідкісних книг, представлені віртуальні виставки  найважливіших культурних і ділових об'єктів золотого століття міста Каунас (1918-1940) (кінотеатри, книгарні, забуті, зниклі і перетворені, т. д.).
Розділ веб-сайту KAVB для «Krsties» публікує віртуальні інформаційні ресурси, підготовлені публічними бібліотеками округу Каунас і Маріямполе: електронні адреси, каталоги, віртуальні виставки, роботи на тему місцевої спадщини, тематичні папки. У співпраці з Каунаськими обласними бібліотеками була підготовлена спільна віртуальна виставка «Зниклі, але не забуті» - архітектурні та міські об'єкти (будівлі, площі, парки і т. д.). Під час реалізації проекту «Розробка системи віртуальної електронної спадщини (VEPS)» збірник рукописів місцевого слідчого П. Юозапавічюса, КАВБ оцифрований і переданий в банк даних VEPS і портал www.epaveldas.lt .
Запуск процесів оцифровки розпочався 2010 року, коли бібліотека приєдналася до діяльності за проектом «Розробка системи віртуальної електронної спадщини» (VEPS). Портал www.epaveldas.lt  містить понад 80 тисяч  сторінок документів (зображеннь). Це в основному публікації розділу «Бібліотека старих і рідкісних книг», пов'язаного з історією Великого князівства Литовського в XVI-XVII століттях, публікації латинською та польською мовами, релігійна література Малої Литви, особливо рідкісні та унікальні видання з психології 1900-1945 років, релігії, соціальних наук, закони або нормативні документи, підручники, календарі тощо. В даний час здійснюється поточна діяльність за проектом VEPS – щороку розміщують на порталі близько 1200 об'єктів, надаючи читачам доступ до найцінніших і раритетних документів за межами бібліотеки. Частина оцифрованих об'єктів також надходить з Європейської цифрової бібліотеки (www.europeana.eu).
Наразі бібліотекою реалізується декілька проектів, які доповнять  репертуар електронних послуг та оновлять їх. Веб-сайт http://knyga.kvb.lt буде оновлено, адаптовано для освіти і він стане більш привабливим для дітей та молоді в проекті «Документальна спадщина Публічної бібліотеки Каунаського повіту». Після реалізації проекту «Таємниці старої книги» тут буде інтегрована віртуальна освітня презентація «Стара книга», що дозволить віддаленому користувачу брати участь у віртуальному турі.
Рік тому Бібліотека запустила Лабораторію інновацій ILaB, яка сприяє творчості і зайнятості дітей та молоді, об'єднавши їх для створення креативних продуктів або проектів на основі інновацій та інформаційних технологій. У затишній обстановці, створеній в бібліотеці, читачі можуть використовувати планшетні і портативні комп'ютери, спілкуватися і вчитися. Цей проект отримав хорошу оцінку та інтерес, тому, отримавши фінансування від Ради культури Литви, він триває. «Інноваційна лабораторія ILaB 2» розширює діяльність в KAVB і Каунаському регіоні (Бірштонас, Raseiniai, Kaišiadorys).
Під час проекту ILaB 2 бібліотекарі проходять навчальний курс з використання мультимедійного обладнання і долучають членів спільноти взяти участь в навчанні по фотографуванню і зйомці з планшетних ПК, презентуванню візуальної інформації за допомогою інструментів Pinterest і Instagram, створенню рекламних фотографій та відео. Молоді учасники, використовуючи спеціальну програму, встановлену спонсорами  проекту, створюють анімаційні фільми з персонажами обраних книг.
Проект бібліотеки «(RE) START: e. Services for You» є одним з 32 проектів литовських публічних бібліотек, які виграли фінансування «Бібліотека для інновацій 2». З 2016 року організовано навчальні курси для віддалених громад з метою сприяння розвитку підприємництва серед населення, скайп-зустрічі з представниками бізнесу для обміну діловим досвідом. Під час навчання лекції читають партнери проекту - фахівці Державної податкової інспекції Каунаського повіту і Swedbank AB.
В наш вік технологій  бібліотеки роблять усе можливе, аби люди не губилися в просторі Інтернету і у великій кількості засобів масової інформації, вибирали найкорисніші, найцікавіші ресурси і якщо у них виникатимуть будь-які питання, завжди вирушали в найближчу публічну бібліотеку, де їм завжди раді.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Ви хочете залишити коментар, але не знаєте, як.
Дуже просто:
- натисніть на стрілочку поруч з віконцем "Коментувати як"
- виберіть Ім'я/URL
- наберіть своє ім'я, рядок URL можете залишити порожнім
- "Продовжити" і коментуйте! Дякую!
Для тих, чиї коментарі не з'явилися під дописом - не пройшли модерацію. На це можуть бути наступні причини:
- коментар є спамом;
- коментуючий ображає почуття людей;
-коментар містить нецензурні слова;
- повторний коментар (навіщо повторювати озвучену раніше думку);
- ім'я коментатора є “неприроднім” - вид спаму;
- коментуючий пише не по темі.

Популярні публікації блогу