Недостатньо знати, треба і застосовувати. Недостатньо хотіти, треба і робити. Гете

Недостатньо знати, треба і застосовувати. Недостатньо хотіти, треба і робити. Гете

понеділок, 4 лютого 2013 р.

Фото-відеозйомка у бібліотеці. Чи все так просто?

    Знайти відповідні матеріали та підготувати допис мене спонукала розмова із заступником директора ЦБС Оболонського району, коли під час розмови про заходи у бібліотеках для дітей та поділилася проблемою їх фотозйомки.
     Як правило, чи не кожна бібліотечна акція, будь-яка цікава подія у стінах бібліотеки чи поза її межами фіксується бібліотекарями на фото чи відеокамеру. Для звіту перед громадою і владою, для піару у віртуальному просторі з метою привернення уваги реальних і потенційних користувачів. На основі відзнятого матеріалу створюються фото- та відеопрезентації.  І ця практика сьогодні надзвичайно поширена.
     Окрім цього ми беремо камери  з собою в різні місця і фотографуємо все, що привертає увагу.
    І навіть тоді, коли об'єктом зйомок не є люди,  вони іноді потрапляють в об'єктив.

   Цивільний кодекс України передбачає, що у фізичної особи, яку ви маєте намір сфотографувати, попередньо потрібно попросити дозволу. Її згода може бути виражена як у письмовій, так і в усній формі.
      Бібліотека - це громадське (публічне місце). Відкрите фотографування та знімання на відеокамеру в громадських місцях є абсолютно законним, за виключенням деяких випадків:
- не можна знімати, навіть відкрито, в місцях, що визнані місцями особистого користування, таких як, наприклад, туалети, роздягальня, душова;
- не можна знімати на фото чи відеокамеру, якщо своїми діями ви заважаєте працювати міліції, пожежникам, або медичним працівникам.
    Відповідно до п. 2 ст. 21 Закону України "Про інформацію" під конфіденційною інформацією розуміється інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень.
  І  хоч приміщення бібліотеки місце публічне, це не означає, що зйомка тут дозволена всюди. Робочі кабінети бібліотекарів, де відбувається щоденний процес виконання трудових обов'язків, не можна назвати місцями публічного характеру. Тому зйомки бібліотекарів за їх робочими місцями має бути зі згоди працівників.
     Окремо слід наголосити на тому, що одним з найважливіших нюансів отримання згоди на проведення зйомок, є зйомки неповнолітніх, малолітніх чи недієздатних осіб. В таких випадках необхідно отримувати згоду від тих осіб, які повністю усвідомлюють значення дій та наслідки, які можуть настати після оприлюднення результатів зйомок, наприклад у батьків, опікунів чи усиновителів. 
    Існують декілька способів отримати згоду від особи, яка потрапить в об’єктив камери:
- ясно виражена згода. В письмовому вигляді. Це  найкращий варіант отримання згоди. Найкраще підходить для фотозйомок, оскільки на фото не видно чи надала особа усну згоду.
-усна згода. Коли перед камерою особа дає свою згоду на зйомки та транслювання результатів зйомок в засобах масової інформації. Таким видом отримання згоди як правило користуються журналісти під час інтерв’ю з фізичними особами. Це досить зручно.
- мовчазна згода. Це коли особа знала й бачила що її знімають на фото чи відеокамеру, але не заперечувала. Мовчазною згодою є просто кивок головою  перед відеокамерою після питання про згоду на проведення зйомок.
  В окремих випадках згода особи на зйомку припускається, якщо особа не висловила своє заперечення. До таких випадків належать зйомки, які проводяться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру. Якщо ж  особа  проти -   зйомка повинна    бути припинена, а моменти з її участю вилучені. І при цьому зовсім не важливо, чи ця зйомка проводилась відкрито, чи методом «прихованої камери». 
Фотографія може бути розповсюджена  без  дозволу  фізичної особи,  яка  зображена  на  ній,  якщо  це  викликано необхідністю захисту її інтересів або інтересів бібліотеки чи бібліотечних працівників.
   Цивільний кодекс також надає фізичній особі можливість захисту і у випадку, коли вона попередньо погодилась на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку. До прикладу, розповіла на камеру  про своє особисте життя, а потім передумала і вирішила припинити поширення цієї інформації Тому вправі вимагати вилучення цієї частини інтерв'ю.  Аналогічно, коли ми здійснюємо серію знімків наших найкращих читачів, чи відомих людей  своєї місцевості для фотовиставки чи стенду. Якщо наш читач вважає, що та чи інша фотографія з його зображенням якимось чином порушує його право на особисте життя, то він  може вимагати вилучення цієї фотографії з виставки, чи й кадру із відеомонтажу.. Зрозуміло, що процес демонтажу знятого матеріалу чи виставки є доволі тривалим та складним, і тому особи, які проводили відповідні зйомки за попереднім погодженням з фізичною особою, мають повне право вимагати від останньої відшкодування всіх витрат, що пов'язані з демонтажем виставки чи запису. До переліку даних витрат слід відносити як реальні збитки, так і  моральну шкоду.
За матеріалами.

   Якщо вам цікаві публікації цього блогу  -  приєднуйтеся до прихильників блогу у правій боковій колонці блогу (сайдбарі).

4 коментарі:

 1. Дякую. А як же камери відеоспостереження?

  ВідповістиВидалити
 2. Відповідно до ст. 29 Кодексу Законів про працю роботодавець зобов'язаний проінформувати працівника під розписку про умови праці. Тобто, згода працівника на зйомку має бути у письмовій формі. Якщо така відсутня, то це дозволяє стверджувати про те, що запис проводиться незаконно. Однак всі відеоспостереження мають бути відкритими. Тобто, якщо в приміщенні або навіть на вулиці відеокамери не досяжні для людського ока (або відсутні відповідні повідомлення про відео спостереження чи зйомку), то такий відеозапис здійснюється незаконно.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Добре, що далі (риторично)...
   В нас в кожному банку, кафе чи навіть в Новій пошті є камери. Згоди в нас не питають.
   Скажу більше, нас навіть банкомати фотографують без дозволу.
   Нажаль, яка країна, такий і теракт :)

   Видалити
  2. Не все так погано, Konstantinus, це ж публічні місця. І про те, що камери там стоять ви знаєте, значить, все законно.

   Видалити

Ви хочете залишити коментар, але не знаєте, як.
Дуже просто:
- натисніть на стрілочку поруч з віконцем "Коментувати як"
- виберіть Ім'я/URL
- наберіть своє ім'я, рядок URL можете залишити порожнім
- "Продовжити" і коментуйте! Дякую!
Для тих, чиї коментарі не з'явилися під дописом - не пройшли модерацію. На це можуть бути наступні причини:
- коментар є спамом;
- коментуючий ображає почуття людей;
-коментар містить нецензурні слова;
- повторний коментар (навіщо повторювати озвучену раніше думку);
- ім'я коментатора є “неприроднім” - вид спаму;
- коментуючий пише не по темі.

Популярні публікації блогу