Недостатньо знати, треба і застосовувати. Недостатньо хотіти, треба і робити. Гете

Недостатньо знати, треба і застосовувати. Недостатньо хотіти, треба і робити. Гете

субота, 10 травня 2014 р.

МБА. Керівні принципи

Лакуни у фондах бібліотек, що утворилися впродовж останніх років через практичну відсутність уваги з боку держави до проблем їх комплектування, ми вже не зможемо заповнити. Це і дуже мізерні наклади більшості видань, що розпорошені по приватних колекціях, і  затяжне, уже  хронічне нефінансування бібліотек на придбання нових книг. Тому система МБА у нашій країні не є можливістю доповнення фонду для кожної бібліотеки, а скоріше заміною, "лататтям дирок". Закон України "Про бібліотеки і бібліотечну справу" у ст. 4 прописує, що держава " стимулює взаємовикористання бібліотечних ресурсів через систему міжбібліотечного абонемента, зведених каталогів, депозитаріїв, обмінних бібліотечних фондів, інтеграцію бібліотек України у світовий інформаційний простір". Про взаємовикористання фондів ідеться у ст. 5 Закону. Згадується система МБА в "Типових правилах користування бібліотеами в Україні" від 2001 року.
Традиційна система МБА трансформується в галузь електронної доставки документів. А нормативно-правова база практично відсутня. Досі залишається проектом "Положення про національну систему МБА і ДД в Україні".
Тому звернуся ще й до зарубіжного досвіду. У Норвегії в 2010 році розроблено Керівні принципи для міжбібліотечного абонементу публічних і спеціальних бібліотек, що є новою редакцією документа від 2001 року. 
В документі наголошується, що Міжбібліотечний абонемент забезпечує найкраще використання ресурсів публічних бібліотек, є основою бібліотечного співробітництва і працює на благо користувачів. Мова йде про забезпечення найкращого доступу до єдиного бібліотечного фонду країни для всіх, незалежно від місця проживання чи приналежності до навчального закладу. Співробітництво бібліотек, вільний доступ до їх фондів "всіх, хто живе в країні" побічно втілені в Законі про публічні бібліотеки від 20 грудня 1985 року. Публічні бібліотеки не мають права замовляти (придбавати) колекції для виняткового використання мешканцями муніципалітету.   
РЕКОМЕНДАЦІЇ 
 Необхідною умовою для функціонування міжбібліотечного абонемента є розумний рівень самодостатності. Міжбібліотечний абонемент  покликаний доповнювати фонди  бібліотеки, але не є заміною для браку ресурсів на місцевому рівні. Щоб бути ефективними, бібліотеки повинні мати чіткі домовленості з їх користувачами про якість послуг, користувач подає пропозиції чи вимоги, умови, що застосовуються до міжбібліотечному абонементу (термін кредиту, час обробки замовлень, доставки, ін.). Бібліотеки для організації швидкої доставки документів в межах невеликих відстаней повинні використовувати місцевий транспорт. Бібліотеки можуть вільно вибирати, де вони хочуть замовити видання по міжбібліотечному абонементу, але рекомендується використовувати існуюче співробітництво з відповідним відділом Національної бібліотеки. Підготовлено практичний посібник для бронювання та експедирування документів та їх копій. Ось тут - покрокова інструкція дій бібліотекаря при наданні послуги МБА у зв'язку з базами даних і веб-сайтами: куди звертатися, якщо потрібна книга відсутня у пошуковій базі бібліотеки, якщо відсутня у зведеній пошуковій базі регіону, Норвегії, і, нарешті, країн Північної Європи. Якщо результат негативний, перевірити титульні дані заявленого видання, з допомогою Google також, і вже тоді за формою відправити заявку в фінансову службу Національної бібліотеки з обгрунтуванням причин негативного результату. При здійсненні кредитування по МБА бібліотека попередньо має перевірити і локалізувати кожне замовлення. Бібліотека відповідає за позичені матеріали і їх повернення. Бібліотека кредитор визначає термін кредитування та інші умови. Бібліотека кредитор може в деяких випадках  відмовляти у видачі матеріалів (з міркувань авторського права та безпеки). Спеціальні обмеження за позиками фіксуються при реєстрації в базах даних. Наукові та дослідницькі бібліотеки можуть стягувати з абонентів додаткову плату за витрати, пов’язані з копіювальними роботами. Бібліотеки повинні слідкувати за дотриманням термінів видачі та  умов видачі (документів, що заборонено копіювати і документів для використання лише у читальній залі).
Також в документі зазначається, що позичальник, який отримав по МБА документи в певній бібліотеці, може повернути їх у іншу.
Нічого особливого, на перший погляд.  Вражає зведена електронна база Biblioteksøk, що надає доступ до колекцій бібліотек Норвегії. Для розвитку бази і налагодження контактів з користувачами створено і ведеться блог, де  можна дізнатись, за яким протоколом зливаються бібліографічні бази даних бібліотек, та ознайомитись із керівництвом по його використанню в бібліотеках.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Ви хочете залишити коментар, але не знаєте, як.
Дуже просто:
- натисніть на стрілочку поруч з віконцем "Коментувати як"
- виберіть Ім'я/URL
- наберіть своє ім'я, рядок URL можете залишити порожнім
- "Продовжити" і коментуйте! Дякую!
Для тих, чиї коментарі не з'явилися під дописом - не пройшли модерацію. На це можуть бути наступні причини:
- коментар є спамом;
- коментуючий ображає почуття людей;
-коментар містить нецензурні слова;
- повторний коментар (навіщо повторювати озвучену раніше думку);
- ім'я коментатора є “неприроднім” - вид спаму;
- коментуючий пише не по темі.

Популярні публікації блогу