Недостатньо знати, треба і застосовувати. Недостатньо хотіти, треба і робити. Гете

Недостатньо знати, треба і застосовувати. Недостатньо хотіти, треба і робити. Гете

вівторок, 11 січня 2011 р.

Читаність, обертаність, відвідуваність...

     Для того, щоб не витрачати час на індивідуальне консультування з питань, що виникають під час підготовки звітів, як і обіцяла, виставляю коротеньку довідку про відносні величини у бібліотечній статистиці.
     При складанні звіту необхідно пам’ятати, що роботу бібліотеки характеризують не тільки абсолютні показники (кількість користувачів, документовидачі, кількість проведених заходів і т.д.), але й відносні та середні величини, що дозволяють аналізувати основні тенденції розвитку бібліотеки або бібліотечної мережі.

     ДОВІДКА. Відносні величини - це відношення однієї величини, що порівнюється, до іншої. Відносні величини характеризують динаміку, структуру або інтенсивність. Динаміка показує, як той чи інший числовий показник роботи бібліотеки змінюється у часі. Наприклад, у 2009 році в бібліотеку записалось 5000 нових користувачів, а в 2010 році - 5500. Динаміка збільшення числа нових читачів дорівнює різниці між даним і попереднім рівнем. Абсолютне число приросту нових користувачів можна виразити і у відсотках. Розглядають динаміку кількості користувачів, документовидачі, фонду. Показники структури - це показники відношення частини до цілого. Вони розраховуються діленням частини на ціле і виражаються у відсотках. Показники структури демонструють питому вагу частини. Наприклад, загальний обсяг основного фонду бібліотеки складає 100 000 примірників, а довідкова література – 10 000 примірників. 10000: 100000 = 0,1, або 10%. Показники інтенсивності - це співвідношення двох різних за змістом, але взаємопов'язаних величин. Наприклад, відвідуваність - відношення кількості відвідувань за період до числа користувачів. Відвідуваність показує середнє число відвідувань, що припадає на одного користувача бібліотеки. Читаність - це відношення документовидачі до числа користувачів. Читаність характеризує інтенсивність використання ресурсів бібліотеки. Обертаність документного фонду бібліотеки - це відношення документовидачі до обсягу фонду, що характеризує ступінь його використання користувачами.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Ви хочете залишити коментар, але не знаєте, як.
Дуже просто:
- натисніть на стрілочку поруч з віконцем "Коментувати як"
- виберіть Ім'я/URL
- наберіть своє ім'я, рядок URL можете залишити порожнім
- "Продовжити" і коментуйте! Дякую!
Для тих, чиї коментарі не з'явилися під дописом - не пройшли модерацію. На це можуть бути наступні причини:
- коментар є спамом;
- коментуючий ображає почуття людей;
-коментар містить нецензурні слова;
- повторний коментар (навіщо повторювати озвучену раніше думку);
- ім'я коментатора є “неприроднім” - вид спаму;
- коментуючий пише не по темі.

Популярні публікації блогу