Недостатньо знати, треба і застосовувати. Недостатньо хотіти, треба і робити. Гете

Недостатньо знати, треба і застосовувати. Недостатньо хотіти, треба і робити. Гете

неділя, 20 вересня 2015 р.

Для зміцнення психічного здоров’я

Тема значення читання для покращання психічного здоров'я часто висвітлюється на сторінках ЗМІ. Понад рік живучи в умовах війни, суспільство відчуває втому і від постійної військової загрози, і від потоку новин зі сходу. Все це негативно відбивається на психічному здоров'ї населення. Одна з останніх багаточисельних публікацій знову підтверджує істину, що читання поліпшує фізичне та психічне здоров’я. З'явилося повідомлення і про те, що у вересні в Україні вийде книга, як не збожеволіти під час війни (Євuен Медреш "Збережи свідомість").
Натрапила на актуальний для нас досвід роботи зарубіжних колег, яким з вами поділюся.
В основі  проекту «Для психічного здоров'я дітей і підлітків» бібліотеки Тромсе (Норвегія) лежить ідея сприяння усіма бібліотечними засобами та ресурсами психічному здоров’ю цієї категорії користувачів. Бібліотека через широкий спектр інформації та літератури, пов'язаної з темою психічного здоров'я дітей і підлітків, допомагає їм розібратися  у життєвих ситуаціях, зрозуміти і себе, і інших.
Салютогенез  - походження здоров'я
Аарон Антоновский (1923—1994) — ізраїльский соціолог, який працював на стику медицини і соціології, є автором терміну «салютогенез», що утворений від латинського слова «salus, salutis» — «здоров’я, зцілення» і грецького «genesis» — «походження».  Первинним стає питання:  «Звідки берться здоров’я і як його можна укріпити?» — а не:  «Звідки береться хвороба і як її можна уникнути?»
Для гарного здоровя потрібне поєднання багатьох факторів.  Деякі з них не можуть бути змінені, наприклад, наша чутливість  до захворювання. Але у складних ситуаціях може зарадити досвід і знання. Все залежить від нашого ставлення до ситуації, в якій ми опиняємося.
Кімната терапії літератрою
Американський сімейний лікар Ліз Бернс провела дослідження зв'язку між літературою та терапією. На її думку, читання художньої літератури має вплив, аналогічний психотерапії.
Обидві методики включають інтелект, а також емоції, і вимагають відкритості з боку людини. Як правило, при проведенні сеансу психотерапії потрібен партнер для розмови, діалогу, і така розмова з відкритими питаннями і відповідями на них нагадує читання більше, ніж інші форми спілкування.
Тож чому б не використовувати літературні тексти в кімнаті терапії, коли лікування - в літературних текстах?
Терапія в літературі
Літературознавці стверджують, що часто читачі вибирають книгу для читання не з естетичних міркувань, а з метою допомогти собі розрадою, розумінням ситуації, впоратися з особистими проблемами. Такі переваги читання характерні  для американського середнього класу, що вказує на економічні виклики в суспільстві як можливі фактори  впливу на вибір літератури.
Терапія в бібліотеці
За салютогенезом, гарний  досвід, отриманий в процесі читання, в кінцевому підсумку входить до нашого загального життєвого досвіду. Відвідування бібліотеки – це ще й чудовий варіант для змістовного проведення дозвілля.
Проект в бібліотеці
На сайті бібліотеки Тромсе проект має власний розділ, де пропонується тематичні добірки літератури для дітей та підлітків на тему психічного здоров'я.
Щомісяця організовується по дві виставки в бібліотеці за цими темами, одна для дітей і одна для молоді.  
Бібліотека пропонує колекцію «почуттів»  - яскраво-червоний ящик, заповнений до країв книгами про почуття. Це, в основному, ілюстровані книги для маленьких дітей про всі види емоцій.
Психічне здоров'я тісно пов'язане з почуттями, і говорити про почуття, безсумнівно, корисно  для здоров'я.
Оцифровані листи
За 28-річний період своєї професійної діяльності журналіст Саймон Флем Деволд отримав багато листів від дітей та підлітків, на які відповідав їм на сторінках найбільшої газети Норвегії. Значне число таких листів і відповідей на різні теми - від горя і депресії до  щастя і любові - були оцифровані та закаталогізовані публічною бібліотекою Lenvik, і доступні  на її веб-сайті. Листи реальні. Це дає дітям і підліткам можливість поговорити про свої почуття і поділитися власним досвідом.
Є багато підходів до поширення психічного здоров'я. Постановка п'єс у бібліотеці є також потужним інструментом. Восени 2013 року театральна група Rimfrost отримала право на показ спектаклю для 11-річних у бібліотеках. Це теплий, з почуттям гумору і глибоко серйозний спектакль про життя і смерть. Актори після виступу займаються з глядачами обговоренням спектаклю, і повідомляють про багато стимулюючих бесід під час їхнього туру по країні.
Перспектива здоров'я
Важливість проекту в тому, що бібліотека показує той потенціал, що полягає в активному використанні літератури як  діяльності по зміцненню здоров'я. Отже, бібліотеки мають місію, що виходить за рамки розважального читання.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Ви хочете залишити коментар, але не знаєте, як.
Дуже просто:
- натисніть на стрілочку поруч з віконцем "Коментувати як"
- виберіть Ім'я/URL
- наберіть своє ім'я, рядок URL можете залишити порожнім
- "Продовжити" і коментуйте! Дякую!
Для тих, чиї коментарі не з'явилися під дописом - не пройшли модерацію. На це можуть бути наступні причини:
- коментар є спамом;
- коментуючий ображає почуття людей;
-коментар містить нецензурні слова;
- повторний коментар (навіщо повторювати озвучену раніше думку);
- ім'я коментатора є “неприроднім” - вид спаму;
- коментуючий пише не по темі.

Популярні публікації блогу