Недостатньо знати, треба і застосовувати. Недостатньо хотіти, треба і робити. Гете

Недостатньо знати, треба і застосовувати. Недостатньо хотіти, треба і робити. Гете

субота, 21 лютого 2015 р.

Соціально-комунікаційний простір публічних бібліотек Києва


Сьогодні бібліотеки надають можливість міжособистісного спілкування практично всім жителям зони обслуговування, організовують їхнє дозвілля. Вони наближені до конкретних людей, враховують їхні інтереси, потреби,адже в центрі їх уваги завжди стоїть пересічна людина зі спеціальними і загальнокультурними потребами, певними життєвими інтересами. Найактивніше в соціокультурному середовищі міста позиціонують бібліотеки, що зуміли об’єднати навколо себе велике коло друзів, партнерів, представників громадських об’єднань, письменників, митців. Невеличкі бібліотеки, які уважно відслідковували події культурного життя столиці та долучалися до них, працівники яких, окрім професійних обов’язків, включалися у активну громадську діяльність не могли бути непоміченими. Особливо варто відзначити бібліотеку імені М. Реріха ЦБС Солом’янського району, бібліотеку імені П.Панча та «Деміївська» ЦБС Голосіївського району, бібліотеку №11 ЦБС Подільського району, бібліотеку імені М. Костомарова Шевченківського району. Не останню, а то і вирішальну роль в активному позиціонуванні цих бібліотек грає людський фактор, тобто наявність в колективі справжнього професіонала, цілеспрямованого, креативного, комунікабельного.
За підсумками роботи у минулому році спробувала систематизувати цю діяльність. Отже.
На базі публічних бібліотек Києва сформувалася мережа об’єднань користувачів за віком, інтересами та захопленнями.
Для користувачів старшого покоління при бібліотеках діють навчальні курси з основ комп’ютерної та інтернет-грамотності, де відбувається соціальне включення пенсіонерів через отримання ними знань з основ комп’ютерної грамотності та роботи в Інтернеті, користування електронною поштою, пошуковими сервісами Інтернет, програмою Скайп та іншим. У звітному році таку послугу надавали: Публічна бібліотека імені Лесі Українки, ЦРБ ім. П.Тичини ЦБС Дніпровського району, ЦРБ №141 ЦБС Деснянського району,  ЦРБ ім. Є  Плужника, бібліотека ім. М. Костомарова ЦБС Шевченківського району, бібліотека №11 ЦБС Подільського району, ЦРБ «Свічадо» ЦБС Святошинського району, Публічна бібліотека №160 сімейного читання та бібліотека ім. С. Руданського ЦБС Дарницького району.
Кияни поважного віку мають можливість спілкування, проведення дозвілля, представлення своєї творчості у клубі «Радість», що працює вже 10 років при бібліотеці ім. М.П. Стельмаха ЦБС Голосіївського району, у клубі «Затишок», що вже 20 років діє при бібліотеці імені Джамбула ЦБС Подільського району.
В рамках літературної вітальні «Обереги світла» В ЦРБ імені М.Е. Салтикова-Щедріна ЦБС Печерського району проводяться лекції для слухачів ІІІ покоління з психології, малювання, англійської мови та комп’ютерні курси.
Для читачів літнього  віку в бібліотеці ім. І. Франка відкрито «Читацьку вітальню», де влаштовуються свята музики, спогадів та пісні. Наразі вітальня переросла у клуб позитивного настрою «Гармонія». У ЦРБ ім. П.Тичини Дніпровського району працює клуб «Золотий вік», а у бібліотеці імені В. Яна - клуб «Надвечір'я» .
Для києвознавців, залюблених у місто киян публічні бібліотеки Києва у 2014 році  пропонували відвідувати засідання клубу києвознавців «Кияни» у бібліотеці імені О.Грибоєдова ЦБС Подільського району, що розпочав свою роботу у листопаді 2013 року. Продовжував роботу клуб бібліотекарів "Зустрічі з Михайлом Кальницьким" в ЦБС Оболонського району. Запрошували користувачів брати участь у заходах краєзнавчої програми "Наш рідний дім – Поділ»" на 2013-2015 роки бібліотеки Подільського району.
Краєзнавчі читання, Дні спеціаліста для києвознавців та екскурсоводів практикує відділ краєзнавчої літератури та бібліографії Публічної бібліотеки імені Лесі Українки. За участю екскурсоводів організовує для користувачів безоплатні екскурсії до визначних пам’яток Києва.
Киянам-інтелектуалам публічні бібліотеки у звітному році пропонували  заняття культурно-просвітницького «Інтелектуального кінолекторію», що проводились громадською організацією «Синтез» (керівник якої Андрій Всеволодович Дмитрук) у ЦРБ імені М.  Некрасова.
 З червня  2014 року в Центральній районній  бібліотеці № 141 розпочав роботу клуб шанувальників  кіно «Інтелектуальний світ голубого екрану», - проект за участю Територіального центру соціального обслуговування Деснянського району
Впродовж трьох років бібліотека ім. С.Олійника працює за проектом «Українські жінки – за гендерну рівність”. Жінки мікрорайону об’єднані в клуб «Іванна», який працює в рамках Державної програми забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на період до 2016 року. 
Любителям психології пропонувались зустрічі в  клубі  «Психолог» бібліотеки імені О. Олеся Дніпровського району.
Юним інтелектуалам - майбутнім програмістам бібліотека імені М.Костомарова  пропонує курси навчання програмуванню у клубі  Code Club.
Гра в шахи – інтелектуальне заняття. У лютому звітного року в ЦРБ №141 відбувся 1-ий турнір клубу любителів шахів «Білий Ферзь…», що об’єднує людей різного віку, які збагачують один одного юнацьким спортивним запалом та мудрим підходом до логічності рішень.
Стати членом «Клубу 4-х коней», що об’єднує любителів гри в шахи,  пропонує бібліотека ім. В.Маяковського ЦБС Дніпровського району.
Любителям культурного розмаїття сприяє робота бібліотек етнічних громад: бібліотеки ім. О.Шварцмана (єврейської громади), ім. А.Міцкевича (польської громади), ім. С.Вургуна (азербайджанської громади), імені Махтумкулі (туркменської громади), відділу тюркомовної літератури ЦРБ ім. М.Е. Салтикова-Щедріна. Насичена, різнопланова робота цих бібліотек, що базується на тісній співпраці з культурними центрами громад та посольствами країн, клуби, гуртки з вивчення мов, етнічний колорит приміщень та особлива атмосфера допомагають збагатитися духовно і культурно кожному відвідувачу.
Бібліотека Деміївська в рамках культурно-інформаційного проекту «Діалог щирості» співпрацює з громадськими організаціями національних меншин, зокрема Міжнародними громадськими організаціями «Інтернаціональний союз» та «Африканська рада в Україні». В рамках проекту  впродовж року проведено цикл заходів, що сприяли розширенню знань українців про інші країни та народи, зміцнення міжнаціональної злагоди і толерантності.
Бажаючим долучитись до культури Білорусі впродовж року пропонували комплекс заходів в рамках Проекту «Білорусь під сонцем століть» бібліотеки Дарниці.
 Любителям образотворчого мистецтва бібліотека імені М.Стельмаха пропонує галерею «Зустріч», де виставляються роботи відомих художників та аматорів, народних майстринь, учнів художньої школи №9. Усі бібліотеки Києва надають можливість пересічним киянам виставити свої творчі аматорські роботи для перегляду у стінах бібліотек. Широко спеціалізується на організації виставок художніх робіт відділ мистецтв Публічної бібліотеки імені Лесі Українки, бібліотека мистецтв ЦБС Печерського району, бібліотека імені М. Бажана ЦБС Солом’янського району.
 Любителям музичного мистецтва пропонує свої послуги відділ мистецтв Публічної бібліотеки імені Лесі Українки, де можна скористатися чудовою медіатекою, стати слухачем Клубу шанувальників музичного мистецтва «Душа, освячена музикою» (керівники: доктор мистецтвознавства, професор Державної музичної академії ім. П.І. Чайковського Побережна Г.І. та Грибов Р.Є.), салону  фортепіанної музики (керівник Антуанетта Міщенко).
Музично-просвітницький проект «Пісні ХХ століття» бібліотеки  «Деміївська ЦБС Голосіївського району» знайомив відвідувачів з маловідомими фактами із життя та творчого доробку визначних композиторів та музикантів.
Бібліотека імені М.В. Гоголя Голосіївського району впродовж року на літературно-мистецькі вечори збирала численну аудиторію прихильників поезії та авторської пісні, яких об'єднує літературно-музична студія «Труфанів острів» та клуб «Моя Марина Цвєтаєва».
Велику популярність киян мають музичні зустрічі у Грінівській вітальні бібліотеки №15 ЦБС Голосіївського району.
Поціновувачів літературного, поетичного слова впродовж року запрошувала на літературні вечори поетичної студії «Свет превращается в строку» бібліотека «Деміївська» Голосіївського району. Поетичні проекти бібліотеки ім. П.Й. Панча «Об’єднані словом» - стали живим АРТ-майданчиком. Молоді сучасні поети у цій бібліотеці мають змогу реалізувати свої творчі напрацювання та знаходити своїх шанувальників. Підсумком цієї роботи став поетичний відео-міст «Київ - Харків», що організувала та провела бібліотека. Цей живий літературний вечір, що тривав понад три години, об’єднав талановитих, творчих людей, які відчули один одного на відстані сотні кілометрів.
В бібліотеці ім. С. Руданського під керівництвом головного бібліотекаря з масової роботи ЦБС, члена Національної спілки письменників України, поетеси Ольги Іванівни Страшенко продовжувала  роботу поетична студія «Калинове гроно». В бібліотеці № 138 ЦБС Оболонського району продовжувала роботу літературна студія «Киев ПОЭТажный». В бібліотеці імені О. Олеся працює клуб «Співрозмовник», а в  ЦРБ імені П.Тичини  - «Літературне перехрестя».
У бібліотеках Києва можна також скористатися безоплатними курсами з вивчення мов, рідної та англійської.
Відеоперегляди фільмів мовою оригіналу, заняття англомовного клубу проходять у відділі літератури іноземними мовами Публічної бібліотеки імені Лесі Українки.
На базі Публічної бібліотеки №160 сімейного читання продовжувались заняття груп з вивчення англійської мови «Англійська через казку», де наймолодші користувачі бібліотеки вивчають англійську мову, знайомляться з історією, літературою, мистецтвом Англії.
В конферанц-залі бібліотеки імені П.Тичини ЦБС Дніпровського району  розпочав роботу гурток «Моя мова – українська». Волонтер,  користувач бібліотеки, автор багатьох статей української Вікіпедії, знавець сімох мов О.Тахаєв на щотижневих  заняттях ділиться з учасниками курсів закоханістю в рідну мову.
З вересня 2014 року ЦРБ імені П.Тичини долучилась до Всеукраїнської ініціативи «Безкоштовні курси української мови», гасло якої «Навчи друга розмовляти українською». Основна мета проведення курсів – підвищення загального рівня володіння державною мовою громадянами України з числа тих, які проживають у районах, де звужено сферу вживання української мови.  Двічі на тиждень заняття проводить волонтер О. Андрусенко.
Бібліотекам є що запропонувати і любителям рукоділля. Клуб «Рукотворне диво»  запрошує усіх бажаючих у ЦРБ ім. П.Тичини. На аматорів декоративно-прикладного мистецтва чекає клуб «Натхнення бібліотеки № 11 Подільського району. У бібліотеці ім. В.Стефаника працює клуб «Мистецькі візерунки». В рамках роботи клубів, під час проведення окремих тренінгів користувачі бібліотек мають можливість безоплатно освоїти техніку декупажу,  писанкарства, вишивки плетіння, інших видів рукоділля. Особливо широко ця робота представлена у бібліотеках для дітей.
На любителів подорожей у бібліотеках чекають:
клуб «Мандрівник» Публічної бібліотеки імені Лесі Українки (подорожі Україною);
клуб «Бібліодрайв» бібліотеки ім. В. Некрасова (створений у вересні  2014 року). Метою клубу є організація дозвілля та спілкування людей різних вікових та соціальних груп, подорожі Києвом. Девіз клубу: «Те, що знаємо – крапля. Чого не знаємо – море».
Любителям ведення здорового способу життя бібліотеки пропонували:
 психологічні тренінги («Сім нот здоровогоспособу життя» у бібліотеці ім. М. Костомарова Шевченківського району);
 засідання клубу «Здоров’я+» у бібліотеці Дружби народів Подільського району (культурно-просвітницький осередок з популяризації здорового способу життя, залучення мешканців мікрорайону до екологічного руху за збереження  здоров’я та природних ресурсів, створений з ініціативи керівника громадської організації «Всеукраїнський рух за збереження народу України» Валентини Луцюк);
засідання батьківської студії «Батьки і діти. Діти і батьки» в бібліотеці ім. С. Айні сімейного читання. Консультативну психологічну допомогу надає психолог Віра Дрізо.
Можливо, щось пропустила при опрацюванні звітів про діяльність у 2014 році. Тоді доповніть у коментарях.
Більш повно про діяльність бібліотек одного з районів Києва - тут. Вміють готувати - вміють і подавати.

4 коментарі:

 1. Подією в культурному житті Києва став виступ співака лауреата міжнароджних конкурсів Олександра Федоренка, який причарував читачів виконанням творів киянина Олександра Вертинського.
  Користувачам бібліотеки були запропоновані музичні концерти композитора, віолончеліста Золтана Алмаші.
  До 200 – річчя від дня народження Т.Г.Шевченка в бібліотеці прозвучали солоспіви композитора Богдани Фільц на вірші Т.Г.Шевченка. В заході взяла участь композитор Богдана Фільц.
  В бібліотеці з великим задоволенням слухали інтимну монодраму Віталія Губаренка «Ніжність» за новелою Анрі Барбюса «Листи кохання» «Музика на перетині часів і перехресті доль». В заході взяла участь музичний критик, педагог, доктор мистецтвознавства, профессор, член-кореспондент Академії мистецтв України – Марина Романівна Черкашина-Губаренко.
  Щороку в бібліотеці святкуємо «Різдвяні офіри», учасниками яких є лауреати міжнародних конкурсів І.Рябчун, Ю.Успенська /меццо-сопрано/, Л.Хахаліна /сопрано/, Юрій Мамчук /баритон/, піаніст Микола Чикаренко та інші.
  В бібліотеці з задоволенням слухають київських бардів Ігоря Жука, Інну Труфанову, Миколу Чернявського

  ВідповістиВидалити
 2. Поетичний відео-міст «Київ - Харків» провела бібліотека ім.П.Панча

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Протягом року бібліотека організувала презентації сучасної літературної творчості відомих українських літераторів: Ірен Роздобудько, Тараса Прохасько, Любко Дереша, Г.Фальковича, Петра Осадчука, Олега Микитенка та ін.
   Наша бібліотека органічно поєднала традиційну книгозбірню з спроможністю стати живим артмайданчиком для талановитих людей. Поетичні проекти бібліотеки – духовний феномен сучасного Києва. В 2014 році в бібліотеці відбулись відкриття молодих поетів. Це вечори поезії : «Нові імена в молодіжній поезії», «Об»єднані Словом», «Слухати їх – задоволення», «Вечір поетичного настрою», «Літературна мафія», «Молодь вчить, молодь вчиться», Поетичний відеоміст Київ – Харків», тощо.

   Видалити
  2. Дійсно, помилилася.. прошу вибачення, вже виправила

   Видалити

Ви хочете залишити коментар, але не знаєте, як.
Дуже просто:
- натисніть на стрілочку поруч з віконцем "Коментувати як"
- виберіть Ім'я/URL
- наберіть своє ім'я, рядок URL можете залишити порожнім
- "Продовжити" і коментуйте! Дякую!
Для тих, чиї коментарі не з'явилися під дописом - не пройшли модерацію. На це можуть бути наступні причини:
- коментар є спамом;
- коментуючий ображає почуття людей;
-коментар містить нецензурні слова;
- повторний коментар (навіщо повторювати озвучену раніше думку);
- ім'я коментатора є “неприроднім” - вид спаму;
- коментуючий пише не по темі.

Популярні публікації блогу